Jómagam bár szeretem a fekete-fehér letisztult enteriőröket, nehezen vagyok meg szín nélkül. Őrült színek nélkül. Talán ezért is tobzódom, ha gyerekszobát alakítok át, mert lehet vadulni a színekkel, mintákkal, formákkal. Az különösen nagy öröm, hogy végre (újra) kislányszobáról van szó, mert a csajos színekkel a játék nekem még izgalmasabb.
Egy ideje gyakran botlok az úgynevezett márványozós technikába a Pinteresten.
Mi is kipróbáltuk már ezt a körömlakkos trükköt tavaly karácsonykor, amikor karácsonyfadíszeket turbóztunk fel. (erről bővebben ITT)
Nagyon egyszerű ötlet, a kivitelezése sem problémás és igazán látványos eredményeket érhetünk el vele tányéron, poháron de még húsvéti tojáson is. Engem meg folyamatosan piszkált a gondolat, hogy ezt a technikát bútoron kéne alkalmazni. No de nem körömlakkal, az egy kicsit húzós lenne!
Arra gondoltam, hogy tulajdonképpen csak azt kell kitalálnom, hogyan marad a festék szépen a víz felszínén és hogyan alakít ki akár hártyás-festék felületet, ami a fára is tapadhat. A megoldás nagyon egyszerű, a kivitelezés már egy kicsit kevésbé. De nem nektek! Mert most apránként megmutatom, mire kell figyelnetek ha ezt a technikát szeretnétek alkalmazni a bútorfelújítás során.
Az első trükk, hogy kell egy nagyobb valami, ami megtartja a vizet és amibe mártani tudjuk a bútorunk darabjait. Praktikusan, mi egy felfújható babafürdetőt választottunk, szerencsére épp ráakadtunk egyre a pincében. (figyelem! a művelet után a felhasznált vödör/babamedence valószínűleg már mindig festékes marad!)
A második trükk, hogy oldószeres festéket kell használnunk, mert az tutira nem oldódik fel a vízben! Én most Tikkurila Empire festéket választottam, mert annak szép magas fénye van és jól néz ki élén színekből keverve. Ja, és negyed literes kiszerelésben is van.
(zárójelben jegyezném meg, hogy a mai festékárak mellett, a legjobban akkor járunk, ha otthon lévő, régebbi projektből megmaradt festéket használunk, vagy úgy vesszük meg a színt, hogy tudjuk ezt még máskor is használni fogjuk.)
És jöhet a harmadik trükk. Ez került nekem a legtöbb bosszúságba, vagyis inkább munkába. Mert amíg rá nem jöttem a nyitjára, addig mindannyiszor vissza kellett csiszolnom az elrontott darabokat és festhettem le újra fehérre.
Tehát a legfontosabb trükk röviden annyi, hogy kevés festéket használjunk (lehet több színben, sőt) és azt is nagyon alaposan oszlassuk szét a víz tetején. Az egyes színeket pálcikával kevergessük össze, ahogy csak tetszik. Majd ha ezzel megvagyunk, várjunk kb tíz percet, hogy egy érdekes, izgalmas, soha meg nem ismételhető, egységes hártya képződjön a festékből a víz felszínén.
É ekkor, az előzőleg bekészített fiókelőlapot (de lehet ez asztallap vagy ajtó-….vagy bármi) mártsuk meg a vízben. (gumikesztyű használata ajánlott!!)N merítsük bele teljesen, inkább csak helyezzük a víz felszínére, majd épp egy pillanatig várjunk csak, amíg a festék-hártya rátapad a fára és zsupsz, már húzhatjuk is ki!
Soha nem tudhatjuk milyen mintával találkozunk, amikor ezzel megvagyunk, de garantáltan izgalmas lesz!
Ami fontos: ne kövessétek el azokat a hibákat, amiket én. Mutatom:
Nézzük hogy kell a víznek kinéznie ha jót akarunk:
Ha ezt látjátok, jöhet a mártás!
És ha mindent úgy csináltok ahogy mondom, ilyen gyönyörűség lesz a jutalmatok:
Ugyanígy jártam el a bútor fiókgombjaival is. Az Ikea Tarva komód belseje is színes lett: a szobában uralkodó fő színek kaptak helyet a fiókok belsejében. Mert a részletek fontosak!
És még két apró részlet melyek fontosak lehetnek:
A fiókokat nagyon nehéz volt jól beállítani, a síneknél babráltunke gy órát, mire a pontos millimétert beállítottuk a csavarozgatással. Plusz, a fiókok alját nem festettük le, mert különben összeakadtak volna a fiókok a kihúzáskor:
A komód még nincs az eredeti helyén, ezek a fotók csak azért készültek, hogy végre mutathassak valamit abból, amin dolgozunk Orsival.
Mit szóltok hozzá? Bevállalnátok a “márványozást”?
Fotók: Balogh Orsi
Még több DIY ötlet ITT.
Még több kivitelezési tanács ITT.
Hozzászólások: