A húsvét , az advent és a karácsony egy DIY-blogger szempontjából azért nehéz, mert szinte nincs új a nap alatt. Ezekben a témákban új ötletet, olyan inspirációt hozni amit még soha máshol nem láttatok nehéz. Nehéz, de nem lehetetlen!
Tavaly húsvéti reggelihez gyárotttam csinos tojástartót (ITT), tavalyelőtt pedig Herendi stílusú húsvéti tojás ötletet hoztam (ITT).
Idén sokat gondolkodtam mi legyen, ami érdekes, izgalmas, és ami még nem volt, nem köszönt vissza sehol. Végül egy szuper inspirációból indultam ki. Három éve láttam EZEKET a cement tojásokat, amiben az volt a legzseniálisabb rész, hogy a tojás héja volt öntőformának használva.
Nos, én ezt az ötletet gondoltam tovább és valami egészen különleges látványt képzeltem el: üvegtiszta, átlátszó tojások, lebegő arany lapkákkal.
Ugye jól hangzik?
A megoldás pedig nem más, mint a műgyanta! Korábban is kísérletezgettem ezzel az érdekes anyaggal (ITT), de most epoxi gyantával kísérletezgettem, kicsiben.
Ehhez először kifújtam a tojásokat és ki is mostam őket. Megtörölgettem és az aljukat beragasztottam Tesa-tapasszal. Egy tojástartóba tettem őket, ott vártak a sorukra:
Az epoxi műgyantát a Művészellátóban vettem, bár csak egy doboz volt és az kevésnek bizonyult. Így egy újabb adagot már egy spéci, epoxy gyantákkal foglalkozó boltban vettem, ahol nagyon kedvesen elmutogatták nekem hogy milyen anyagaik vannak.
Az epoxy műgyanta egy komoly cucc. Irtó büdös és veszélyes anyag, így ha kisgyerekkel vagy otthon, semmiképpen sem ajánlom a használatát, próbálkozz inkább az akril kétkomponensű gyantával, amit én is használtam a már belinkelt bútor felújítás során.
Az epoxyhoz meg van szabva hogy mennyi kötőanyagot kell adni, így a pontos munkához szükség van mérőedényre és keverőtálra meg egy fecskendőre is. Én egy százalék kötőt használta, így egy dl epoxyhoz 1 ml kötőt adtam egy fecskendő segítségével és kevertem el alaposan.
Szintén fecskendő segítségével fecskendeztem az epoxy műgyantát a tojásba, közben egy csipesszel tömködtem a tojásba az arany füstfólia darabokat.
A műgyanta körülbelül tizenöt percen belül köt, így egyszerre csak egy kis mennyiséget érdemes összekeverni, jól szellőző helyen, nyitott ablak mellett.
Arra is figyelni kell, hogy ha oldalt a tojás héján lefolyik a gyanta, gyorsan egy vizes (vagy méginkább : acetonos) ronggyal le kell törölni, hogy a héjra ne tapadjön és ne kössön rá a műgyanta mert akkor az öntőformánkat nehéz lesz leszedni de nagyon. Én ezt meg is szívtam, ezért szólok!
Nos a projekt persze nem tökéletes, méghozzá azért nem, mert a tojás héja mint öntőforma, nem precíz. A belül lévő hártya ugyanis nyomot hagy a műgyantán. Legközelebb, hogy teljesen sima, tökéletes végeredményt kapjak, talán szilikon vagy plexi formát használnék, nem igazi tojáshéjat. De most itt csak az elméletet akartam tesztelni.
Tehát, száradás után leszedtem a tojáshéjat a már kőkeményre száradt műgyanta tojásaimról. Az egyenetlenségeket, a belső hártya hagyta nyomot csiszolópapírral csiszoltam le a tojásokról. Ekkor így nézett ki a projekt:
Nem rossz igaz? De én mást akartam látni!
Ezért megkértem az én kedves sógoromat, hogy hozza el az autópolírozó szettjét és végül másnap este a garázsban fel is políroztuk a tojásokat.
És megkaptam azt a végeredményt, amit akartam, amit elképzeltem!
Vagyis csak majdnem: volt pár apróság, amit előre nem láthattam, például hogy a füstfólia reakcióba lép a tojáshéj belsejéban maradt vízcseppekkel és oxidálódik, így itt-ott az arany színből méregzöld lett….
De annyi baj legyen, prototípusnak ezek nagyszerűen megfelelnek, aztán majd jövőre tökéletesítem a dolgot.
Mit szóltok? Ugye gyönyörű?
(és már jár is az agyam, hogy mi minden készülhet még ebből az anyagból……..)
Kísérletezgetéseimet Instagram követőim végigkövethették, szinte élőben. Ha te is szeretnéd látni mivel foglalatoskodom éppen, kövess ITT.
Hozzászólások: