Enikő azért keresett meg pár hete, mert befektetésként vett egy belvárosi lakást, amit hosszú távra kívánt bérbe adni. Mint az gyorsan kiderült, a lakás kulcsait július közepén veheti át, de a szeptemberi iskolakezdésig ki is kell adnia. És addig egy teljes ráncfelvarráson át kell esnie a bérleménynek.
A lakásban volt fantázia, de nagyon lelakott állapotban volt. Tetszett a munka, a gond csak az volt, hogy én épp egy kéthetes nyaralás előtt voltam, a lakás felújítására meg három, maximum négy hét állt rendelkezésre, hiszen augusztus végére kiadható állapotba kellett lennie. És nem lehetett várni.
A felújításra eredetileg két milliót szánt Enikő, aki kezdetben azt hitte, ez mind a szépítgetésre mehet el. De gyorsan kiderült, hogy ebből meg kell oldani a fűtés korszerűsítését, a villanyszerelést (szobánként max egy konnektor volt!!!) is. És persze a festés-mázolást, fürdőszoba és konyha felújítást valamit a berendezést, amivel kapcsolatban Enikőnek magas elvárásai voltak, mert egy prémiumnak számító albérletet szeretett volna összehozni.
Nekem való feladat volt, így annak ellenére belevágtam, hogy a felújítás nagy része teljes távirányításban zajlott. Enikővel napi szintű levelezésben, chatelésben voltunk, így minden döntésnél tudtam segíteni a távolból is.
Első körben lebeszéltem Enikőt arról, hogy három főnek akarja az 56nm-es két külön szobás és egy nappalis lakást átalakítani, hiszen a nagy szobában nem lehetett volna privát szférát kialakítani. Prémium albérlet esetén a privát szféra pedig a minimum.
Ezért fontos volt, hogy az amúgy egymásból nyíló szobákat teljesen külön bejáratúvá tegyük, így a két hálószoba közötti ajtót begipszkartonoztattuk, a kisebbik hálónak pedig a konyhából maradt az egyetlen bejárata.

alaprajz

Nappali “előtte”

Nappali “előtte”

nappali “előtte”

Középső hálószoba “előtte”

Középső hálószoba “előtte”

Középső hálószoba a megszüntetésre váró ajtóval

“kis hálószoba” előtte

“kis hálószoba” előtte
Ráadásul a konyha méreteinél fogva,közös étkezésre nem alkalmas, így az étkezőt is a nappaliban, a közös helyiségben kellett megoldani.

konyha “előtte”

konyha “előtte”

Fürdőszoba “előtte”
Az egyeztetés után készítettem két moodboardot, kétféle irányvonalat, stílust vázolva fel úgy, hogy az alapbútorok ugyanazok. Mivel közben Enikő beleszeretett a Vaterán egy perzsaszőnyegbe, így a választás hogy melyik irány legyen, végül nem is volt kérdés.
De azért megmutatom az opciókat:
- stílus: vidám, fiatalos, nagyon színes
vidám, fiatalos, nagyon színes nappali moodboard
vidám, fiatalos, nagyon színes hálószoba moodboard
- stílus: modern-vintage eklektika
Modern-vintage eklektika moldboard
modern-vintage eklektika moldboard a hálószobához
A perzsaszőnyeg lett a kiindulópont és megjegyzem, a legdrágább darab az egész lakásban, igaz, a legmeghatározóbb elem is. Megérte az árát.
Közben a fűtés és villanyszerelők is tették a dolgukat: mivel sem a költségkeret, sem az időintervallum amiben mozogni kellett nem tette lehetővé hogy komolyabb fűtésszerelésbe, kazáncserébe kezdjünk, egy nagyon költséghatékony módszer lett a befutó. Ez a MIKA kazán, amihez nem kell külön kéménybekötés, egyesíti magában a konvektorok és a vizes központi fűtőkészülékek tulajdonságait. kis helyet foglal, és ami a legjobb: nem kell hozzá kéményseprői engedély sem. A mai brutál bürokratikus világban ez fontos szempont ha gyorsak akarunk lenni! A MIKA kazánról bővebben ITT olvashatsz.
A villanyt teljesen újra kellett vezetékelni, sok új szerelvény is felkerült hogy élhető legyen a lakás és emiatt amperóra bővítésre is szükség volt.
Ami a festést illeti: a nagypolgári, magas ablakok és ajtók bár gyönyörűek, elég rossz állapotban voltak a festést illetően. Mivel az ajtókat és az ablakokat rendbehozni nagyon sok idő és még több pénz lett volna, így rábeszéltem Enikőt, hogy erre most ne költsön, a nyílászárók kopottsága majd a stílus része lesz és senkit nem fog zavarni.
Így is rengeteg pénz ment el a tapéta leszedésére, a falak újravakolására, glettelésre…..
Szintén az idő rövidsége miatt fehér falak mellett döntöttünk, mert ahhoz mindig a legegyszerűbb dekorációt választani. De hogy a nagy, magas falak ne legyenek túl csupaszok, az összes szobában egy méter magasságig egy sötét, mély, olajos kék színt terveztem be, ami nagyon jó kontrasztot ad az alapdarabnak válaszott perszaszőnyegnek.
A teljes tervezést, ötletelést és stílust nagyban az időkorlát határozta meg. Három hét alatt, úgy hogy ebből közel két hetet nem is vagyok Magyarországon, nem lehet szuperkülönleges DIY-megoldásokban gondolkodni, sem egyedi bútorokban, bútorátalakításokban. A lényeg a gyors és egyszerű beszerezhetőség!
Mi marad ilyenkor?
Hát persze hogy az IKEA és a Vaterán azok az aukciók, ahol van mód az azonnali vásárlásra. Így lettek a bútorok 90%-ban az IkEÁ-ból válogatva. Igyekeztem spórolni Enikőnek ahol lehetett és a legolcsóbb bútorokból válogattam, kivéve persze az ágy.
A katalógus-érzetet igyekeztem enyhíteni vaterás szerzeményekkel, mint például a thonet székek, az antik szőnyegek és az előző tulajdonostól megmaradt lámpák.
Az otthonosság érzetét pedig sok-sok növénnyel,textilekkel, párnákkal, jópofa és mellesleg szuper lowbudget képekkel igyekeztem megteremteni.

“sakkozunk” a képekkel

Nem volt férfi segítség, így kézbe kellett vennem a felfúrandó polcok sorsát.
Persze, lettek vona még ötleteim, de a gáz és villanyszerelés valamint a festés és a rengeteg bútor amire szükség volt, elvitték a keretet. (csak a kanapét kapta Enikő ingyen egy baráttól)
Így a dekorálásnál már tényleg konkrétan filléres ötletekkel lehetett játszani: meglévő ágyneműk batikolásával készülő menő ágynemű, vagy képkeret helyett fogasra akasztott képek, saját “festményekkel”. Gyakorlatilag a semmiből alkottunk dekorációt. Enikő lelkes partner volt ezekben.
És így jött össze a végeredmény, ami végül nem csak nekünk tetszett nagyon, de az első érdeklődőnek is, aki azonnal kivette a lakást, még aznap, ahogy az utolsó kép is felkerült a falra.

Nappali-étkező, átlátás az egyik hálószobába

Az egyik kedvenc részletem a sok kis képpel dekorlát fal és a falra fúrt komód

A design lámpát én csináltam, leírása ITT

A nappali, általam készített fali dekorációval. Na ez tényleg filléres ötlet volt és valójában a kényszer szülte, de nagyon örülök hogy így alakult!

A sok növény otthonossá teszi a még be nem lakott otthont is!

A polcokra is mindenhova növényeket tettünk

Az “étkező”

Az ajtó kopott, de kit érdekel?

A legolcsóbb IKEA termékekkel dolgoztam, a régi, antik kiegészítóknak köszönhető hogy az összhatás mégsem olcsó.

A falra szerelt komód légiessé teszi a teret.

Algot-rendszer is került a nappaliba, ezen sok cucc elfér majd.

Párnákra mindig kell költeni! A kanapé elég ronda és viseletes volt, de ezen könnyedén tudtunk segíteni

Átlátás a nappaliból a nagyobbik hálószobába

Enikő batikolta az ágyneműt, a retro polcot pedig az előző tulaj hagyta meg nekünk

Jók a fények nagyon!

A képeket magazinokból vágtuk ki,vagy kinyomtattuk az internetről. A fekete keretek már régóta megvoltak Enikőnek, a réz portrét szintén az előző lakótól maradt. Jó helyre kerültek mind.

Egyedileg kialakított, faltól-falig polcos és akasztós tárolást képzeltem el, függyönnyel eltakarva de most ennyi fért a büdzsébe, na meg az időnkbe.

A kisebbik hálószobába is próbáltam meghittséget csempészni. A kép a falon az előző tulajdonostól van. Szuperretró, szupermenő!

A kisszobába kellenek majd még polcok az ajtómélyedésbe, vagy még egy kallax, de ez is szuper last minute megoldás volt.

A fürdőszoba költséghatékony megújulása a csempefestésnek köszönhető. Erről bővebben ITT olvashatsz.

A konyhában a sok ajtó miatt nem volt hely hagyományos, 60cm-es pultra. így harminc centis pult alá felsőszekrényt tetettünk be. A többi falra nyitott polcok kerültek a helytakarékosság miatt. A csempét itt is lefestettük.
(A konyháról nincs most több képem, mert amikor az érdeklődők megérkeztek, az összes festéket, szerszámot, szemetet oda hordtunk be és nagy rumli volt amikor épp fotóztam, utána pedig már be is költöztek a bérlők. Igyekszünk még készíteni fotót erről a helyiségről is és frissíteni a posztot.)
És végül a költségvetés valamint az ütemezés azoknak, akik hasonló feladat előtt állnak és szeretnének tisztán látni:
Festés
Glettelés, horgonyvakolás, tapétaleszedés, kisebb gipszkartonozási munkák (lásd átjáró a két szoba között):
750 000 Ft (itt lehetett volna szerintem sokat alkudni, de két napon belül kellettek a mesterek és örültünk hogy van aki jön)
Fűtés
MIKA mazán beszerelése, négy radiátorral és egy törölközőszárítóval + sitteltávolítás
610 000 FT
Villanyszerelés
Teljes vezetékcsere az egész lakásban, amperóra bővítés + kb 45 új szerelvény
652 000 FT
És végül a berendezés, az összes bútor, dekoráció, kiegészítő, használati tárgy:
850 000 Ft
Ütemezés:
Őrületes tempóban haladt minden, Enikőnek köszönhetően, aki munka mellett, munka után teljes gőzzel, következetesen és nagyon céltudatosan irányította a folyamatokat.
07.19. – kulcsátvétel
07.27. – felmérem a lakást
07.29. – első találkozó a festőkkel
08.02. – árajánlat a fűtésre
08. 08. – kész a fűtés
08.09. – kész a villanyszerelés
08.15. kész a festés
08. 16. – bútorok összeszerelése barátok segítségével
08.21. – egész nap polcokat fúrunk
08.24. – utolsó símítások, képek feltevése még épp az első érdeklődők érkezése előtt
08. 25. – takarítás
08.25. – szerződéskötés a bérlőkkel
Nagy menet volt és nagyon jó érzés volt látni, hogy ilyen hamar, hogyan alakul át teljesen a lakás. Boldog voltam hogy Enikőnek is tetszett a végeredmény, sőt a bérkőknek is.
Nektek hogy tetszik?
Hozzászólások: