Megmondom őszintén, két dolog vonz és inspirál a DIY-ban leginkább: az Ikea Hack és a DIY-lámpák. Megmozgatják a fantáziámat és kreativitásra sarkall egy-egy ötlet kivitelezése.
Az IKEA hack (eddigi munkáim ITT) vonzó, mert meglévő dolgokat klell csak átalakítani, hogy valami egészen mást kapjunk, sokszor egyszerű, triviális eszközökkel dolgozva. A lámpák pedig azért kedvenceim, mert a szép lámpa drága. Nagyon drága. Én pedig tudok egy-két trükköt amivel különleges, egyedi és látványos lámpákat hozhatunk össze és imádok ezzekkel kísérletezni!
Szívesen és sokat emlegetem továbbá, hogy számomra az a vonzó a DIY (Csináld magad!) dolgokban, hogy képesek vagyunk olyan tárgyakat előállítani, amiért mások azt hiszik, hogy sok pénzbe került. Pedig nem. Egy csináld magad alkotás akkor menő, akkor van értelme, ha olyan a végeredmény, amitől tátva marad a vendégeid szája. Ez az én mozgatórugóm: készíteni valamit, ami menőn néz ki, különleges és senki nem gondolja, hogy te csináltad a sufniban.
A másik vesszőparipám, amit szintén rengetegszer mondok, hogy mindig érdemes nyitott szemmel járni és nézegetni a drága cuccokat a boltokban, webshopokban, mert mindig akad egy-két olyan darab, ami kis ügyességgel, kreatív módon átgondolva, házilag is megvalósítható.
EZT a napsugaras lámpát, amit most csináltam, már korábban kiszúrtam és elmentettem magamnak az Inspirációim Pinterest albumomba (ITT).
(Érdemes ebben az albumban böngésznetek, csupa olyan drágaság van ide elmentve, amiről úgy gondolom, én is meg tudom csinálni sk. És ha énmeg tudom csinálni, akkor ti is.)
Tudtam, hogy ennek a lámpának neki fogok egyszer látni! És az elsők között vettem meg az IKEÁ-ban ezt a lámpatalpat, ami jó alap is lett a napsugaras lámpámhoz.
A következő lépés volt kitalálni, hogyan juttatom fel a gömböt a lámpatestre. Először arra gondoltam, hogy szét tudom szedni a lámpát, de sajnos heggesztve volt a cső, így a terveim itt rögtön szét is foszlottak. Aztán gondoltam, elvágom a kábelt és majd újrakötöm, de a férjem azt mondta, életveszélyes dolgokat ne publikáljak a blogon…..Igaza volt, egy tákolt lámpa nagyon veszélyes!
Szerencsére pont beleakadtam ebbe a polisztirol, szétcsavarozható gömbbe a kreatív hobby boltban:
És minő véletlen, volt pont egy vascső darabom is a megfelelő átmérőben, úgyhogy a cső útját könnyedén kialakítottam egyszerűen úgy, hogy átnyomtam a gömbön az üreges csövet.
Ezután vizes bázisú ragasztóval össszeragasztottam a gömböt a lámpatest körül. (Figyelem! a polisztirol az oldószertől tönkremegy!!! de erről még lesz szó…)
Egy napot hagytam száradni, hogy legyen ideje a ragasztónak jól megkötni.
És ezen a ponton kell bevallanom, hogy kétszer álltam neki a lámpának, mert az első nem sikerült. Volt egy sprayfestékem, amiről a gyártó azt mondta, hogy akril, így a polisztirol dolgokra is bátran rá lehet fújni. Tudjátok, a polisztirol elég érzékeny, semmilyen oldószeres ragasztót, festéket nem bír, mert az konkrétan felzabálja. Ezért nagyon boldog voltam, hogy találtam egy olyan sprayfestéket, ami jó lesz arra is, hogy polisztirolt fújjak.
Hát nem volt jó. Kicsit előre ugorva a menetrendben, megmutatom, mit tett az akril sprayfesték a polisztirol gömbömmel, amit persze azután fújtam le, hogy teljesen elkészültem a művemmel:
RONDA LETT!
Kezdtem előlről az egészet. Új gömb, új átfúrás, új ragasztás. És ezen a ponton a gömbömet négy rétegben lefestettem akril festékkel. Lehet öt réteg is, lényeg hogy képezzen egyfajta burkot a polisztirolon.
Hogy ne szívjak megint, miután a festék megszáradt, rögtön le is fújtam a gömböt, hogy lássam mi történik. Minden rendben volt, bár ahol vékonyabb lett a réteg, ott picit meggyűrődött a gömb felülete.
A “napsugarakhoz” saslik pálcikát vágtam különböző méretűre egy metszőollóval:
És ezeket a kis pálcikákat, elkezdtem szépen, egymás alá, napsugaras mintában beszúrogatni a polisztirol gömbbe. A saslik pálcikának hegyes a vége, így könnyeb belefúródott a puha műanyagba. Kb egy óra alatt itt tartottam:
Végül az egészet bátran lefújtam króm csillogású arany sprayfestékkel. De előtte gondosan elragasztottam a kábelt, nehogy az is foltos legyen a szóródó festéktől:
VOILÁ!
Már látszódott hogy ez durva lesz :- )
A lámpát a hálószobába csináltam, ahol így néz ki, egy megfelelő méretű (tehát arányaiban elég nagy) fekete lámpabúrával:
De gondoltam, játszok egy kicsit a stylinggal és megmutatom, hogyan nézne ki más lámpaernyővel egy teljesen más környezetben:
Azon kaptam magam, hogy nem tetszik, hogy a “napsugár” annyira fent van, mert belelóg a lámpaernyőbe. Tanulság: már a felépítés során meg kell venni az ernyőt és be kell próbálni, hogy okosan be tudjuk mérni, pontosan hová kerüljön a gömb!
Addig igazgattam a gömböt, hogy végül jóval lejebb sikerült tolnom, de azt hiszem így jobban tetszett:
A macska eredetileg nem képezte a megtervezett styling részét. De nem tudtam elzavarni…..A macskák már csak ilyenek, igaz? Ha fotóni akarod őket, nem engedik, ám ha nem akarod a képen látni, akkor semmi szín alattnnem húznak el..:- )
Hát mit szóltok hozzá?
Nektek is tetszik annyira mint nekem?
Régebbi DIY lámpáimat láttátok már? Érdemes megnézni őket is, biztos vagyok benne hogy valamelyiket magatok is szívesen elkészítenétek.
És egy tipp: a napsugaras lámpa állólámpa verzióban is elkészíthető, mert ilyen lámpatest van állólámpa méretben is, és polisztirol gömböt is lehet kapni nagyobbat.
És a végére hagytam a legjobbat: a RODD lámpatest annyira megihletett, hogy készülőben van egy újabb lámpaötlet, alig várom hogy megosszam azt is veletek!
Folyt. köv tehát hamarosan.
Hozzászólások: