Amatőr kertészek vagyunk. Komolyabb hozzáértés nélkül kezdtük el építeni saját kicsi kertünket 2014-ben. Azóta sok tapasztalatot szereztünk és bár még mindig laikusok vagyunk, sokkal tervezettebben alakítjuk a kertet ami évről-évre változik, alakul. De mindig van mit tanulni.
Kertünk fejlődését folyamatosan nyomon követhettétek az ITT összerakott posztokban. Nem is mesélem el újra az egész sztorit, hiszen a posztok tökéletesen végig követik a kert alakulását. Mint látjátok, törekszünk arra hogy a kint és a bent összhangban legyen és a ház stílusa a kerten is visszaköszönjön.
Amit fontos kiemelnem: ebben a kertben mindent mi ültetünk, mindent mi tervezünk és magunk is gondozzuk! Ezért különösen nagy büszkeség, amikor látjuk, hogy egészen pontsan mit ér ez a munka, mivé formáljuk a kertünket a két kezünkkel.
A tavalyihoz képest sok változás nem történt. Végre elástuk a legtöbb látszó csövet, beültettük a gyönyörű, fehér futtatóládákat illetve egy-két helyen kicseréltük a buxusokat magyalra.
Sajnos a puszpángmoly elleni harcunk kezd elkeseredetté és nagyon nehézzé válni így a terv az, hogy idővel az összes buxust magyalra vagy tiszafára cseréljük.
A másik kártevő, amivel idén sokat szenvedtem a meztelen csiga. Sok mindent próbáltam de leginkább az vált be, hogy reggelente egy kiszuperált konyhakéssel végigmentem a kerten és az összes csigát legyilkolásztam. De még így is sok kárt okoztak a kis rohadékok.
Tavasszal egy nagy levegőt vettünk és kiszedtük a tearózsa cserjét a bejárati ajtó mellől. Nem volt könnyű döntés, de nagyon nagyra nőtt már és igazából nem is szerettük, rózsaszín virágaival igencsak elütött az összképtől, plusz hatalmas tüskéi miatt nehéz volt kordában tartani és folyton beleakadtunk a bejáratnál.
Így tavasszal kivettük és helyére hortenziákat, dáliákat és pünkösdi rózsákat ültettem, azal az elképzeléssel hogy felváltva virágzó növények kapnak helyet a kert egyik központi részén. A hortenziák még elég kicsik, de jövőre már azok is tetemes méretűek lesznek.
A “garázst” is felújítottuk, szigetelést és új festést kapott ám ehhez a munkához tavasszal le kellett tőig vágni a futónövényünket (tatárlonc), de mint a mellékelt ábra is mutatja, hamar magához tért. A garázs belseje most egy tökéletesen rendezett műhely, amit hamarosan megmutatok.
Van még egy szuper újdonság is, egy kis jakuzzi ami egész évben használható. Hedonizmus a köbön.
Idén sajnos a hortenziák nem virágoztak abban a mennyiségben mint tavaly, aminek az okát egyelőre még nem tudom, hiszen mindent úgy csináltam mint eddig. A kertészetben azt a tippet kaptam, hogy talán az lett a baj, hogy ősszel visszametszettem az összeset. Idén megpróbálom, hogy nem metszem vissza. Kíváncsi vagyok, nektek van-e ilyen tapasztalatok hortenziával?
A dáliákat tavasszal ültettem el gumóként, nem is sejtettem hogy ilyen hamar ekkorára nőnek. A gumókat télre ki kell venni a földből és teleltetni kell, szóval tavasszal újra indul az ültetés.
A tó jelenleg nagyon elvadult, de valahogy nincs szívünk ritkítani a növényzetet. Jövőre viszont tervben vagy hogy megnagyobbítjuk a tó felületét, kiszélesítve a tavat.
Tavalyhoz képest újdonság a kis kerti kandalló is, aminek építettünk egy alapzatot. Szuper élmény egy hűvösebb estén körbe ülni!
A terasz sem változott, maximum a textileket cserélem szezononként. Ráférne egy jó kis olajozás de túl sok dolgunk volt a házzal tavasszal, most meg már inkább megvárjuk vele az őszt.
Mint látjátok, mindig vannak új tervek, mindig alakítunk valamit a kerten, de legfőképpen egyre több tapasztalatot szerzünk a gondozásában. Érdemes energiát fektetni a kertészkedésbe, mert sokszorosan megtérül.
A képek magukért beszélnek, magyarázni sem kell miért.
Hozzászólások: