Tudtátok hogy szegedi lány vagyok? Itt nőttem fel, itt éltem 18 éves koromig. A város rengeteget változott, fejlődött mióta eljöttem. Igazi kis gyönygyszem lett belőle. Egyszóval, ha még nem tetted meg, ideje ellátogatni ebbe a mediterrán hangulatú városba! Mondom is hogy miért:
Mondok öt kiemelt indokot amiért tényleg érdemes akár egy hétvégére délnek venni az irányt.
1. Szegedi Szabadtéri Játékok
Gyerekkorom legmaradandóbb élménye a Szegedi Szabadtéri.
Minden nyáron legalább két előadást megnéztünk, hol az első sorokból, hol a kakasüllőről, mikor mi jutott. Az István a Királyt ordítva énekeltük a húgommal, a többi néző nem túl nagy örömére.
Ahányszor csak lehetett, megnézem. A programok minden évben hívogatóak, a produkciók pedig monumentálisak, nemzetközi szintűek, garantáltan nagyszerű élményt nyújtanak.
2. Belvárosi séta
A szegedi belváros kicsike, könnyűszerrel begyalogolható mégis rengeteg a látnivaló. Szinte az összes épület egy korszakban, egy stílusban épült, ezért rendkívül egységes, rendezett és kedves a látvány. A sétát kezdjétek a Széchenyi tér évszázados platánfáinak árnyékában. Jó eséllyel belefuttok valamilyen fesztiválba…
Folytatás a Kárász utca irányában egészen a Dugonics térig. Közben egy kis pihenő az Acapella cukrászdánál. A szegediek szeretnek itt nézelődni, barátokkal összefutni. Nekem mindig sikerül is 😉
Kis kitérőt is tegyerek, útközben nézzétek meg a szecessziós Reök -palotát is!
3. Dóm tér és a Fogadalmi templom
A fogadalmi templom az 1878-as nagy árvizi újjépítés “terméke”. Legalábbis részben. Mert az akkori városatyák az újjáépítés során fogadalmat tettek egy dóm megépítésére. Hát innen a név. A templom végül 1930-ra épült fel. Gyönyörű háttere a szabadtéri játékoknak, karakteres és grandiózus. Fel lehet menni a tornyába is!
A dóm körül a tér a szabadtéri játékok alatt meglehetősen zsúfolt, de szezonon kívül elképesztő hangulatú, történelmi személyeket felvonultató, csodálatos tér tárul a szemünk elé.
A tér mellett, van egy csupa üveg könyvtár, a Somogyi Könyvtár. Gyerekkoromban imádtam itt lenni. Azóta sem voltam, érdekes lenne újra benézni oda.
4. Halászlé és haltepertő
Szegedi lányként halászlé-sznobnak tartom magam. Egyszerűen az az igazság, hogy aki még nem evett szegeden halászlevet, az még nem evett jó halászlevet. Szerintem ennél több indok nem is kell egy szegedi látogatáshoz, nem?
A szegedi halászlé titka, hogy a szikes talajnak köszönhetően jobb lesz a halhús íze, ráadásul hatalmas mennyiségben passzírozzák a halat, a csontot a lébe, ettől lesz az sűrű, szinte krémes állagú és isteni finom. Én ezeket a helyeket ajánlom: Kiskőrössy Halászcsárda (ez a top, helyszínben és ízben egyaránt) és a Jobb mint otthon halásztanya. Hétvégén mindenképp foglaljatok asztalt előre!
És ami extra kuriózum: a haltepertő. Nagy-nagy kedvencem és még sehol máshol nem találkoztam ezel az étellel. A hal bőre alatti zsíros részt felkockázzák, kisütik. Hagymakarikával, vagy puha falusi kenyérrel menyei csemege!
5. Tiszavirág
A tiszavirág már nem csak egy, szegeden egyébként jól ismert jelenség. A jelenség, amikor a tiszavirág rovarok kifejlődnek és a Tisza felett járnak furcsa táncot alig pár órás életük alatt.
Ma már a Tiszavirág egy nemzetközi mércével nézve is kiemelkedő stílusú, ikonikus megjelenésű szálloda, étterem és kávézó. Boldog vagyok hogy ilyen is van Szegeden! A hotelt a romantikus stílusban épült Balassi-házban alakították ki, illetve ezt a nevezetes épületet újították fel a tulajdonosok. Hihetetlenül jó ízléssel, az általam annyira kedvelt “bevállalós” eklektikus stílusban rendezték be az egyébként gyönyörűen felújított házat. A konyháját még nem volt alkalmam kipróbálni, de ami késik, nem múlik. Nyálcsorgató fotókat látni tőlük az Instagramon.
Egy hétvégére tökéletes hely akár édeskettesben, akár gyerekekkel.
Több képet is mutatok, mert gyönyörű a berendezés:
Na, sikerült kedvet csinálnom?
Szóljatok ha valamit kihagytam!
Hozzászólások: